O biegu

Po „Biegu Górskim Na Ślężę”, „Półmaratonie Ślężańskim”, „Ślężańskim Biegu Młodzieżowym” i „Sobótczańskiej Dziesiątce”, w kalendarzu imprez biegowych w Sobótce pojawi się nowy bieg – „Bieg Niezłomnych”. Jak to zwykle w Sobótce bywa – niebanalna to impreza.

Bieg odbędzie się 23 sierpnia, a trasa będzie przebiegała głównie po drogach leśnych Masywu Ślęży. Od lat Sobótka jest celem weekendowych wycieczek krajoznawczych. Większość dąży do „zaliczenia” wierzchołka Ślęży i trudno się dziwić, bo droga na szczyt przebiega wśród malowniczych skałek i pięknych lasów i nawet osoby z górskich terenów są zaskoczone krajobrazem tej znaczącej w dolnośląskim krajobrazie, choć jak na polskie górskie warunki niezbyt wysokiej w skali bezwzględnej, bo sięgającej 718 metrów nad poziomem morza, góry.

Za cel stawiają sobie turyści wejście na szczyt i od z górą 20 lat „Bieg Górski Na Ślężę” umożliwia to także biegaczom. Tym, którzy osiągnęli ten cel pozostaje „zaliczenie” szlaku okrężnego wokół Ślęży, według czarnych znaków. Ale w „dolnym reglu” ślężańskiego masywu jest wiele ciekawych i urokliwych miejsc oraz nieskończona wręcz liczba tras biegowych. Jedna z nich to 10-kilometrowa trasa „Biegu Niezłomnych”, ze startem na sobótczańskim Rynku, po ponad kilometrowym podbiegu wchodząca do lasu i następnie poprowadzona po drogach leśnych Masywu Ślęży.

Dokładny opis znajduje się w regulaminie imprezy. W tym miejscu chciałbym zwrócić uwagę na najbardziej znaczące miejsce podczas tego biegu – Przełęcz pod Wieżycą. Położona na wysokości 280 m n. p. m., pomiędzy dwoma ślężańskimi wierzchołkami Gozdnicą i Wieżycą, jest ważnym węzłem licznych pieszych turystycznych PTTK i archeologicznych oraz rowerowych.

Powstałe w 1925 roku Schronisko pod Wieżycą jest miejscem odpoczynku turystów-wyrypiarzy oraz spacerowiczów. W tym miejscu powstał niedawno Park Linowy pod Wieżycą. Będzie tu meta biegu, ale zanim uczestnicy dobiegną do mety będą przebiegać tędy po około 6 kilometrach od startu. Stąd mamy widok na Sobótkę i okolice i dotąd sięga łąka zwana przez mieszkańców Sobótki Janosikiem, na której przy dobrej pogodzie będzie można odpocząć po biegu. „Bieg Niezłomnych” nie jest biegiem górskim, choć odbywa się w górach. Tym razem nie ekstremalne przewyższenia były celem pomysłodawców trasy. Suma przewyższeń nie przekroczy 4% co dla wytrawnych górali jest wartością raczej śmieszną, ale dla biegowych ceprów może przełożyć się na morderczą wręcz trasę. Zbiegi, a właściwe jeden dłuższy zbieg, nie sprawi problemu przywykłym do biegania w terenie górskim, ale mieszczuchom może sprawić sporo trudności. W znacznej części trasa przebiega brukowanymi drogami Masywu Ślęży. W części ten bruk pokryty jest osadami, które zostały naniesione ze stoków górskich, ale nawet w deszczowej porze błota na tej trasie nie ma zbyt wiele. W zamierzeniu organizatorów trasa ta ma się stać ścieżką biegową dla mieszkańców i turystów biegowych licznie odwiedzających Gminę Sobótka.

Jest to także „Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” poświęcony żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. „Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, jako święto narodowe, obchodzony jest 1 marca, ale w naszych warunkach klimatycznych trudno jest planować terenową imprezę biegową w tym terminie nie będącą walką o przetrwanie. Dlatego wybrano termin letni, aby uczestnicy mogli spokojnie skoncentrować się na bieganiu i rozkoszowaniu się pięknem natury.

Od lat Sobótka znana jest z dobrej organizacji, pięknych krajobrazów i z wyjątkowej życzliwości dla biegaczy. Ci, którzy 23 sierpnia 2014 roku przyjadą do Sobótki, aby wziąć udział w „1. Biegu Niezłomnych”, nie zawiodą się na pewno.

Andrzej Puchacz

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to Twitter

ORGANIZATORZY: