PKW KFOR Kosowo: BIEG PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH 2017

Wczoraj w bazie Camp Maréchal de Lattre de Tassigny w Novo Selo przeprowadzono bieg ku czci żołnierzy wyklętych.

Żołnierze XXXVI zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR oraz innych kontyngentów stacjonujących w Kosowie, w tym m.in. pochodzących ze Stanów Zjednoczonych oraz Luksemburga, a także funkcjonariusze Jednostki Specjalnej Polskiej Policji EULEX oddali hołd żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963.

 

Uczestnicy stanęli na starcie biegu, który odbył się na trasie 10 km po pętli wewnątrz bazy. Każdy z nich musiał być ubrany w mundur polowy oraz buty taktyczne.

Jako pierwszy na metę przybiegł polski żołnierz pełniący na codzień obowiązki w sekcji medycznej. Tuż za nim na mecie zameldował się przedstawiciel Luksemburga, a jako trzeci linię mety przebiegł radca prawny kontyngentu.
Wszyscy uczestnicy otrzymali koszulki tematyczne oraz okolicznościowe medale, które wręczył dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR w Kosowie.

Wszyscy zawodnicy, którzy zgłosili chęć wzięcia udziału w biegu ukończyli go. Ich wysiłek był tym większy, że pogoda nie ułatwiała wykonania zadania. Temperatura wynosiła około 30 stopni, zaś trasa przebiegała w terenie niezacienionym. Po tym ogromnym wysiłku dla każdego uczestnika biegu zabezpieczono wodę.

Idea organizacji biegu ku czci pamięci żołnierzy niezłomnych zrodziła się w 2013 roku, kiedy to grupka pasjonatów zorganizowała pierwszą edycję w lesie w pobliżu Zalewu Zegrzyńskiego pod Warszawą. W biegu tym, który miał charakter survivalowy wzięło udział kilkadziesiąt osób. Rok później na starcie w stołecznym Parku Skaryszewskim stanęło już 1500 uczestników, zaś od 2015 roku wydarzenie ma charakter ogólnopolski.

Tekst i zdjęcia: ppor. Szymon Niewada

01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg08.jpg09.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg16.jpg17.jpg18.jpg19.jpg20.jpg21.jpg

Źródło: PKW KFOR Kosowo

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to Twitter

ORGANIZATORZY: