II Bieg Niezłomnych w Sobótce - RADIORODZINA.PL

Cannot find 08_RADIORODZINA folder inside /home/wiesdroz/domains/biegniezlomnych.pl/public_html/images/galerie/08_RADIORODZINA/ folder.
Admiror Gallery: 4.5.0
Server OS:LiteSpeed
Client OS:Unknown
PHP:5.6.38

"Cześć i chwała bohaterom!" - takim okrzykiem 1447 uczestników rozpoczął się 22 sierpnia w Rynku w Sobótce II Bieg Niezłomnych pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Do mety przy schronisku pod Wieżycą, tuż obok pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego dobiegło 1061 zawodników.

Pamięć o bohaterach przywoływana była przez okrzyki „Chwała bohaterom" na 10-kilometrowej trasie i podczas finiszowego sprintu do mety. Wielu zawodników przebiegało ostatnie metry z biało-czerwoną flagą w rękach. Byli tez tacy, którzy biegli cała trasę w mundurze i z bronią na ramieniu. Każdy uczestnik dostał pamiątkowy medal.

Misją tego Biegu jest przywracanie pamięci o najnowszej historii Polski i jej bohaterów z lat 1944-1963 – mówi Wiesław Drozdowski, pomysłodawca i dyrektor Biegu. – I Bieg Niezłomnych udało się zorganizować spontanicznie i było to sukcesem – wspomina. – Teraz wiemy, że muszą być kolejne edycje.

Biegnących w słońcu zawodników dopingowali całymi rodzinami kibice; wśród nich świadkowie wydarzeń lat powojennych, obecni na starcie jak i na mecie biegu. – Cieszę się, że po raz kolejny odbywa się w Sobótce Bieg Niezłomnych, że pojawiają się tutaj pomniki żołnierzy wyklętych – mówi Ryszard Filipowicz , prezes Zarządu oddziału dolnośląskiego Światowego Związku Żołnierzy AK. – Cieszy przywracanie pamięci tych, z którymi wałczyłem o wolną Polskę, a którzy zostali zepchnięci w niebyt. Chociażby rotmistrz Pilecki, Inka czy gen. Fieldorf Nil.

Przez wysiłek i zmęczenie zawodników pamięć o Niezłomnych bardziej zostaje w pamięci – dodaje Ryszard Filipowicz.

W II Biegu Niezłomnych brali udział także zawodnicy od 7 do 15 lat. Specjalnie dla nich przygotowano krótsze trasy. – Udział najmłodszych, którzy mają takie same koszulki i dostają takie same medale jak dorośli jest dla nas niezwykle ważny. Liczymy, że w przyszłości to oni będą organizować kolejne edycje Biegu Niezłomnych w Sobótce – mówi Wiesław Drozdowski.

Poziom sportowy Biegu był niezwykle wysoki: zwycięzca Krzysztof Wiśniowski z Bolesławca poprawił ubiegłoroczny czas prawie o dwie minuty. Natomiast ubiegłoroczna zwyciężczyni w kategorii kobiet Justyna Romanowska – poprawiła swój czas o półtorej minuty, co dało jej w tym roku dopiero 3 miejsce – zwyciężyła Danuta Piskorska z Żurawiny.

Historię Żołnierzy Wyklętych można było poznać dzięki wystawom w namiotach – przygotował je Wrocławski oddział IPN, „Inicjatywa Historyczna" oraz Stowarzyszenie „Traugutt". Ogromne zainteresowanie wystawami potwierdziło potrzebę ich organizowania.

Nie ma narodu, jeśli nie ma pamięci i kultywowania historii – dodaje dyrektor Biegu.

Lilianna Sicińska/Niedziela

Zobacz galerię:

Fot. Paweł Siciński


Źródło: www.radiorodzina.pl

Udostępnij

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to Twitter

ORGANIZATORZY: